DOLAR 32,1915 0.03%
EURO 35,0108 0.01%
ALTIN 2.499,97-0,40
BITCOIN 22906226,12%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AB, Belçika’da sokağa terk edilen mültecilerle ilgili sessiz

AB, Belçika’da sokağa terk edilen mültecilerle ilgili sessiz

ABONE OL
17 Kasım 2022 01:48
AB, Belçika’da sokağa terk edilen mültecilerle ilgili sessiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye savaşı sonrasında yaşanan Ukrayna-Rusya savaşı dünya genelinde mülteci krizi oluşturdu.

Dünyaya yayılan mülteciler özellikle enerji krizi yaşayan Avrupa ülkelerinde zor anlar yaşatıyor.

Belçika’da binlerce sığınmacı yatakları, eşyalarıyla sokaklara terk edildi.

AB sessizliğini koruyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer, sığınma başvurusu yapmak isteyen binlerce kişinin sokağa terk edildiği Belçika’daki durumu “bireysel” olarak niteleyip, bu üye ülkeye yönelik AB hukukunun ihlal edildiği gerekçesiyle yasal prosedür başlatılıp başlatılmayacağıyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Mülteci krizi gündeme taşındı

AB Komisyonu sözcülerinin günlük basın toplantısında, özellikle Belçika’da son haftalarda tırmanan sığınmacı krizi gündeme taşındı.

4 bin kadar kişinin Brüksel sokaklarına

Gazeteciler, Ukraynalılara ayrıcalıklı davranılırken diğer bölgelerden gelerek sığınma başvurusu yapmak isteyenlere barınacak yer gösterilmediğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) dahil birçok mahkemenin mağduriyetin giderilmesi yönündeki kararlarına rağmen 4 bin kadar kişinin Brüksel sokaklarında kalmaya devam ettiğini dile getirdi.

“Komisyon hiçbir şey yapmıyor değil”

Mamer, “Komisyon bu konuda hiçbir şey yapmıyor değil. Tam tersine bu, Komisyonun temel önceliklerinden biri. (Yeni Göç ve İltica Paketi kapsamında) Yeni bir sistemi devreye sokmak için tekliflerimiz masada. Kanun yapıcılar düzeyinde tartışmalar sürüyor ve onları öne sürdüğümüz tekliflerde ilerleme sağlamaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

“Spesifik olarak yanıt veremem”

Bir gazetecinin “Sığınma başvurusu yapanların sokakta bırakılması ve hiçbir sağlık hizmeti sunulmamasının AB hukukunun çiğnenmesi anlamına gelip gelmediği ve Komisyonun bu konuda ihlal prosedürü başlatıp başlatmayacağı” ile ilgili sorusuna Mamer, “Bu soruya spesifik olarak yanıt veremem çünkü her zaman bireysel koşullar söz konusu.” yanıtını verdi.

Diğer bir gazetecinin “durumun bireysel değil, sistemik olduğu” yönündeki hatırlatması üzerine Mamer, AİHM’in Belçika ile ilgili son kararından haberdar ve Belçika makamlarıyla iletişimde olunduğunu, bu ülkenin diğer tüm üyelerle finansal, operasyonel ve siyasi olarak sığınma ve göç konusunda desteklendiğini belirtti.

“Bütünsel bir yaklaşıma ihtiyacımız var”

Mamer, üye ülkelerin Birlik düzeyinde üzerinde anlaşılmış kurallara uymasını beklediğini dile getirerek, “Açık olan şu ki, bütünsel bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Göç ve iltica paketinde bunu teklif ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Sığınmacılar sokaklarda yatmak zorunda

Başkent Brüksel’de uluslararası koruma başvurusu yapmak isteyen sığınmacılar, barınacak yer gösterilmemesi nedeniyle sokaklarda yatmak zorunda kalıyor.

Bir yılı aşkın süredir devam eden kriz, son haftalarda refakatçisi bulunmayan 21 çocuk sığınmacının sokağa terk edilmesiyle tekrar tırmanmıştı.

Sivil toplum kuruluşları destek sağlıyor

Sivil toplum kuruluşları, bu kişilere imkanları dahilinde gıda, giysi ve sağlık desteği sağlıyor.

Belediyelerin yerel yardım sistemlerinin devreye sokulmasının sorunu çözeceğine dikkati çeken kuruluşlar, devletin buna mülteciler için çekici bir merkez haline gelmeme amacıyla başvurmadığını belirtiyor.

AİHM, Brüksel aleyhine ihtiyati tedbir kararı almıştı

AA’nın haberine göre, AİHM, 2 Kasım’da, temmuzda geldiği Belçika’dan sığınma talebinde bulunan Gine kökenli Abdoulaye Camara’ya aylardır barınma sağlamayan Brüksel aleyhine ihtiyati tedbir kararı almıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.